Udskriv siden

2 nye BSI-1 instruktører - Pia og Nanna

Af: Pia og Nanna

Fra klubben et stort tillykke til Pia og Nanna med BSI-1 instruktør eksamen i Hintertux uge 42, 2008. Læs mere om oplevelserne fra uge-kurset i Hintertux 2008.

I uge 42 var vi to piger fra Aalborg Skiklub i Hintertux i Østrig, for at tage det første skiinstruktør kursus, BSI 1. Vi rejste med bus fra Fredericia fredag d.10, hvor vi for første gang mødte nogle af vores medkursister.

Pia og Nanna - BSI 1 instruktører

Dato: 18/10/2008
Antal billeder i albummet: 5

Vis album

Lørdag morgen, efter morgenmad på hotellet, blev vi inddelt på hold, hvor af der i alt blev 5 nye BSI 1 hold, hver bestående af 8 gode skiløbere. I løbet af formiddagen fik vi vænnet os til at have ski på igen og efter frokost begyndte undervisningen i egenfærdighed. Dennis, vores instruktør, så vores skiløb an og vi blev præsenteret for øvelser til forbedre os i forhold til hvad DDS forventer. Om aftenen blev vi budt velkommen og der blev holdt holdmøder.

Søndag blev mere hektisk. Formiddagen forløb med egenfærdigheds-træning, mens vi om eftermiddagen fik demonstreret, hvordan man underviser nybegyndere – første dag på ski. Før aftensmad blev første teorilektion afholdt, som forberedelse til teorieksamen. Efter aftensmaden var der holdmøde, hvor vi fik uddelt en undervisningsopgave to og to, der gik ud på at planlægge to-tre timers undervisning i forhold til forskellige problemstillinger.
Opgaver kunne fx lyde:

  • 8-10 år, første dag på ski.
  • 20-25 år, kan køre grundsving, men med overkropsrotation.

Mandag, tirsdag, onsdag og torsdag fortsatte vi med både undervisnings- og egenfærdigheds-træning, mens vi ved siden af i alt havde tre teorilektioner og derudover selv ansvaret for at bestå teorieksamen torsdag aften. Som forberedelse havde vi skrevet 35 små sedler med spørgsmål på den ene side og svar bagpå, der i hver lift og i alle pauser blev hevet frem og lært udenad. Torsdag aften var vi derfor to glade piger, der bestod teorieksamen med glans.

Fredag var dagen for undervisningseksamen og blev derudover ikke dagen for særlig meget skiløb, da vejret ikke var med os og der både blæste, sneede og var koldt. Som forberedelse til undervisningseksamen havde vi haft tre undervisningsopgaver i løbet af ugen, der var blevet udført med holdkammeraterne som kaniner (elever). Eksamen forløb således, at man trak en problemstilling, som man havde 20 minutter til at forberede en ski-lektion efter, hvorefter man fik 12 minutter til selve eksamenen og derefter 8 minutter til at besvare spørgsmål og bedømme et fejlbillede udført af underviseren. Denne eksamen bestod vi også og havde nu en god følelse af at have bestået halvdelen, selvom egenfærdigsdelen stadig var i tankerne.

Lørdag formiddag blev der kørt egenfærdigheds-eksamen. Til denne eksamen er der en stor dumpe-procent og derfor var der mange, der var nervøse. Til eksamen skulle eksaminanden vise hvor god han/hun er til at stå på ski med henblik på at kunne fremstå forbilledligt overfor sine måske fremtidige elever. Under eksamen køres der storsving over i kortsving. For enden af bakken stod fire uddannede skiinstruktører og bedømte skiløbet.

Efter eksamen var spændingen stor, men vi blev nødt til at vente på resultaterne til over middag, da der var omkring 50 elver der skulle bedømmes. Vores hårde arbejde blev belønnet og efter endnu en bestået eksamen var humøret højt og vi tillod os at drikke den første fadøl. Resten af dagen blev fejret på baren nede foran hotellet og også kammeraterne med mindre gode resultater var klar på at sidste eftermiddag skulle nydes. Bussen kørte fra Hintertux kl. 18.00 og vi kunne tilfredse vende hjem med et bestået BSI 1 kursus.

Vi havde en god oplevelse, og der er ingen tvivl om, at kurset har forbedret vores skiløb. Det skal dog siges, at der kræves, at man er en rigtig god skiløber og har styr på den mest basale teori. Kurset er langt fra en ferietur, for det er hårdt arbejde med 96 timer på otte dage.

Med Venlig Hilsen

Nanna og Pia

Jart Team

08.02.2009